menu bar
SERWIS NAVITEL.KORKI

SERWIS NAVITEL.KORKI

Informacje o zatorach drogowych zawsze są bardzo potrzebne, jednak zdobywanie ich słuchając radia lub szukanie w Internecie przed wyjazdem jest niewygodne a zdobyte dane często są nieaktualne i niedokładne. Najlepszym rozwiązaniem jest ściągnięcie tych informacji bezpośrednio przez nawigację w czasie jazdy. Podobne serwisy już dawno istnieją, ale działają tylko w największych miastach i oferowane są za odpłatnością. Nic dziwnego: do monitorowania korków potrzebna jest dość złożona infrastruktura - kamery na drogach, systemy komputerowe do analizy danych i wiele innych. Możliwe jest też inne podejście.

Gdyby zebrać i opracować wszystkie te informacje, to sytuacja na drogach stanie się jasna. Właśnie na tej zasadzie działa nowy bezpłatny serwis "Navitel.Korki". Każdy użytkownik nowej wersji programu nawigacyjnego może włączyć serwis "korkowy" w wyniku czego w zadanych odstępach czasu będą nadchodzić wiadomości o średniej prędkości jazdy na obecnej drodze. Jednocześnie z serwera ściągane są opracowane informacje o korkach ulicznych i grafiki dróg oznaczane są różnymi kolorami:

Czerwony — korek

Pomarańczowy — ruch utrudniony

Żółty — duży ruch

Zielony — warunki sprzyjające

Ważne jest to, że informacja o sytuacji na drodze brana jest pod uwagę przy automatycznym wyznaczaniu trasy. Trasa wyznaczona z uwzględnieniem korków może być nieco dłuższa, ale za to będzie poprowadzona po najmniej zatłoczonych drogach. Optymalna trasa bierze pod uwagę maksymalną dozwoloną prędkość na różnych odcinkach drogi i wybór użytkownika w ustawieniach - minimalny czas lub najkrótsza droga.

Ikona korków na stronie "Mapa" może być w trzech kolorach: zielonym (korki są, były aktualizowane), żółtym (korki są, ale informacja nie jest aktualna - tzn. nie zostały zaktualizowane po upłynięciu czasu określonego w ustawieniach), czerwonym (problemy z dostępem do danych o korkach, możliwy brak połączenia).

Kluczową zaletą danego podejścia oprócz nieodpłatności jest to, że dane o korkach dostępne są dla wszystkich regionów w których sprzedawany jest "Navitel Nawigator" i ma znaczną liczbę użytkowników. W ten sposób informacja o korkach jest dostępna przez całą dobę wszystkim użytkownikom "Navitel" na terytorium całej Polski i innych krajów.


Firma "CTN" Z.S.A opracowuje algorytm do obróbki otrzymywanych danych o prędkości ruchu drogowego od samego początku projektu Navitel. To bardzo złożone zadanie z mnóstwem rozwiązań. Na samym początku postawiliśmy przed sobą następujące główne cele: wysoka jakość przetwarzania informacji na serwerze i minimalizacja strumienia danych przekazywanych od i do użytkownika. Na dzień dzisiejszy oba te zadania zostały z sukcesem rozwiązane w wyniku czego powstaje wysokiej jakości informacja o korkach na całym terenie pokrycia przy minimalnej ilości transmisji danych dla wszystkich użytkowników Navitel.